Regionalna konferencja online poświęcona nauczaniu programowania

W połowie marca, węgierska organizacja - Skool, zaoferowała nauczycielom informatyki z Węgier, Polski, Serbii i Słowacji możliwość uczestniczenia w darmowym wydarzeniu online, które skupiało się na wyzwaniach związanych z nauczaniem informatyki.Konferencja odbyła się online i była w pełni interaktywnym wydarzeniem, a udział w niej wspomógł nauczycieli w edukacji online. Zostały poruszone ważne i przydatne dla nauczycieli tematy, takie jak:

  • jak można uczyć bardziej efektywnie;

  • jak zachować cierpliwość pomimo obecnej, trudnej sytuacji;

  • co możemy zrobić dla naszego dobrostanu cyfrowego, z perspektywy uczniów i nauczycieli;

  • jakie 5 kroków zagwarantuje, że przyciągniemy uwagę naszych odbiorców i zachęcimy młodzież do aktywnego udziału w zajęciach;

Uczestnicy wydarzenia wzajemnie się wspierali, motywując się do pracy, dzięki czemu efekty współpracy były jeszcze lepsze.


Podczas konferencji odbyły się warsztaty, poprowadzone przez zagranicznych i węgierskich prelegentów. Oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej, nauczyciele mieli możliwość poznania różnorodnych narzędzi technologicznych, które uatrakcyjnią proces dydaktyczny i będę wsparciem podczas lekcji z zakresu: robotyki, języków programowania oraz wizualizacji danych. Poza poruszeniem wielu ekscytujących tematów, nauczyciele pilnie pracowali, aby podzielić się z uczestnikami wyzwaniami, z którymi mierzą się na co dzień. Zastanawiali się na co mają wpływ, a na co nie oraz w jakich obszarach powinni działać, aby osiągać zamierzone rezultaty. Szukali możliwych rozwiązań dla konkretnych problemów. Doświadczeni nauczyciele zaprezentowali nagrania, które przedstawiały najlepsze praktyki, z których korzystają w danym temacie. Opowiedzieli, co było ich inspiracją, jaki był ich cel oraz w jaki sposób dana praktyka może być wdrożona przez innych nauczycieli informatyki.


Organizatorzy konferencji chcieli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, umożliwić dostęp do wiedzy, nie tylko uczestnikom wydarzenia. Całość konferencji została nagrana, a wszelkie wartościowe i użyteczne materiały zostały umieszczone na dedykowanej platformie. Dzięki temu każdy nauczyciel może otrzymać wsparcie w procesie nauczania online (URL).


Celem projektu jest także stworzenie społeczności zawodowej, w której nauczyciele będę mogli wymieniać się cennymi doświadczeniami. Wypracowane treści są przydatne nie tylko dla edukatorów, ale także dla każdego kto jest w cyfrowym świecie i czuje, że powinien zadbać o swój cyfrowy dobrostan.


Program został zrealizowany dzięki wsparciu “ International Visegrad Fund “.